Kuria: Przepraszamy za pokaz Zienia. To miał być zamknięty pokaz strojów ślubnych

Rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej, Ks. Rafał Markowski napisał oświadczenie w sprawie pokazy mody Maciej Zienia, który odbył się w kościele św. Augustyna.

W piątek wieczorem odbył się pokaz Macieja Zienia w kościele św. Augustyna w Warszawie. Przybyły na niego tylko wybrane gwiazdy (Ten pokaz mody Macieja Zienia był owiany tajemnicą. Tylko wybrane gwiazdy przyszły do kościoła św. Augustyna). Co było do przewidzenia, pokaz wzbudził kontrowersje. Milczenie w tej sprawie przerwała wreszcie Kuria Metropolitalnej Warszawska. Rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej, Ks. Rafał Markowski, napisał oświadczenie, że co prawda proboszcz wyraził zgodę za pokaz, ale miało dojść do nieporozumienia. Podobno wyraził zgodę tylko na pokaz sukien ślubnych:

W związku z prezentacją projektów mody, jaka odbyła się w dn. 8 listopada br. w kościele św. Augustyna w Warszawie Kuria Archidiecezji Warszawskiej oświadcza, iż Ks. Proboszcz parafii wyraził zgodę na powyższą prezentację w dobrej wierze i z zapewnieniem, że będzie to zamknięty pokaz strojów ślubnych - czytamy na stronie parafii św. Augustyna.

Padły słowa o nadużyciu zaufania.

W rzeczywistości odbył się typowy pokaz mody, co stanowi nadużycie zarówno w stosunku do sakralności miejsca jakim jest świątynia, jak również wobec zaufania jakie wykazał Ks. Proboszcz odpowiedzialny za tę świątynię.

Ostatecznie rzecznik przeprosił za pokaz i przyznają, że pokaz mody w kościele był błędem.

Wobec tego księża pracujący w par. św. Augustyna wraz z Kurią Warszawską wyrażają ubolewanie, iż doszło do tego rodzaju wydarzenia, przepraszają wszystkich, którzy mieli prawo poczuć się tym wydarzeniem urażeni oraz oświadczają, że zdecydowanie są przeciwni organizowaniu takich prezentacji w kościołach i innych miejscach sakralnych.

 Pokaz mody Macieja Zienia w kościele św. Augustyna w WarszawieFot. Archiwum prywatne Ewy Wojciechowskiej

Jednak nie wszyscy czuli się przekonani. Na Facebookowym profilu Parafii Św. Augustyna internauci wyrazili rozwinęła się dyskusja.

Parafia Św. AugustynaScreen z Facebook.com

Tomasz Gołąb był zgorszony pokazem:

Krótkie sukienki modelek, muzyka z satanistycznego horroru, wybieg, publiczność... Na zdjęciach udostępnionych w internecie widać skąpo ubrane modelki, na przykład przebierające się w nawie bocznej - oburzał się "Gościu Niedzielnym".

Zorganizowanie pokazu mody, było od zawsze marzeniem Zienia.

Cofnąłem się do lat dziecinnych, kiedy to w Lublinie często chodziłem do kościoła i zawsze widziałem tam mój pokaz. Wybrałem się więc do kościoła [św. Augustyna w Warszawie] i zapytałem, czy nie zechcieliby mnie przyjąć. Ważne osoby w kościele odpowiedziały: "Jeśli ktoś, to tylko pan" - czytamy na Wyborcza.pl.

Maciej ZieńKAPiF

Co ciekawe, poza miejscem, sama kolekcja Zienia nie była wcale szokująca.

Nie była to profanacja, było grzecznie, kulturalnie, pokaz zaczął się punktualnie, po pokazie wszyscy wstali i wyszli w ciszy, nie było rozmów, nawet brawa na koniec były przytłumione - powiedziała znawczyni mody Ewa Wojciechowska w Wyborcza.pl.

-Fot. Archiwum prywatne Ewy Wojciechowskiej

Vic

Więcej o:
Komentarze (9)
Kuria: Przepraszamy za pokaz Zienia. To miał być zamknięty pokaz strojów ślubnych
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • koja

  Oceniono 28 razy 14

  Świątynia to miejsce modlitwy.

 • sansa

  Oceniono 14 razy 6

  "Proboszcz parafii wyraził zgodę na powyższą prezentację w dobrej wierze i z zapewnieniem, że będzie to zamknięty pokaz" - Jakie znaczenie ma to, że miał to być zamknięty pokaz? Czy to znaczy, że za zamkniętymi drzwiami w kościele może dziać się wszystko? Byle zaczęło się punktualnie i brawa były przytłumione?

 • bowke

  Oceniono 6 razy 2

  Ciekawe czy w meczecie lub synagodze taki numer by przeszedł?Kościół to nie wybieg dla roznegliżowanych panienek.Wstyd księże proboszczu!A ten cały Zień do piekła bo kłamczuch!

 • majaeczka

  Oceniono 26 razy 2

  Tak jak wcześniej napisałam,artysta-kłamczuszek..po trupach do celu..żałosny koleś..

 • do_podziwu

  Oceniono 18 razy -2

  "To miał być zamknięty pokaz strojów ślubnych " - teraz Zien odpowie - i byl tylko modelki zapomnialy welonow -:)).
  Kuria jak zwykle ( ostatnio) przeprasza i obiecuje poprawe - a "owieczki" jak zwykle bladza . Kurie "musimy" zrozumiec bo tam tez "ludzie" ,ktorzy sie moga pomylic i "zbladzic " a Zien z modelkami pojda dzisiaj do spowiedzi dostana rozgrzeszenie i po "klopocie" - juz nic nie napisze w temacie pokazu - wszyscy odpowiedzialni "ubolewaja " to wystarczy.

 • ladyzgaga

  Oceniono 7 razy -3

  Rozwiązanie do zadania związanego z Dodą:

  Wiedząc, że Doda miała biegunkę przez 6 godzin, sumujemy liczby: 1+2+3+4+5+6=21

  Teraz policzmy, ile stolców oddała w sumie przez ten czas: 2+4+7+6+5+3= 27

  Obliczamy siłę korelacji Pearsona: 21/27= 0,78

  To oznacza, że Doda cierpiała na silną biegunkę

 • ladyzgaga

  Oceniono 9 razy -3

  hahaha ale wpadka wstyd jebać ich:D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX