Burza na Facebooku po słowach Bożeny Dykiel, że "TVN pożydził na kalendarz"

Jakie są komentarze?
TVN pożydził i nie wydał naszego kalendarza - wypaliła w zeszłym tygodniu w "Dzień Dobry TVN" Bożena Dykiel, mając na myśli, to, że stacja była za skąpa, aby wyłożyć pieniądze na projekt.

Jej wypowiedź wzbudziła ogromne kontrowersje. Zatkało nie tylko prowadzącego program Bartosza Węglarczyka. Zareagowały także środowiska żydowskie.

To jedno z tych słów, które konserwują schematy antysemickiego myślenia w kulturze. Powinniśmy na nie reagować protestem, niezgodą, próbą przekonania, że działa podobnie jak przekleństwo "k...wa", które nie jest obojętne dla sposobu myślenia o kobietach i stosunku do nich - powiedziała w rozmowie z gazeta.pl dr Alina Cała z Żydowskiego Instytutu Historycznego, która zajmuje się m.in. zagadnieniem antysemityzmu.

Bożena DykielKapif

Szybko zareagowało też Forum Żydów Polskich. Na swoim profilu na Facebooku zaapelowało wręcz do PWN o umieszczenie czasownika "dykielić" w słowniku języka polskiego.

 

Forum Żydów Polskich apelscreen Facebook

Wypowiedź znanej aktorki odbiła się szerokim echem w sieci. Na portalu społecznościowym powstała nawet niedawno strona "Dykielować", której celem jest walka z antysemityzmem.

antysemityzm,Żydzi, Bożena Dykielscreen Facebook

Pojawiły się już także pierwsze memy piętnujące wypowiedź aktorki.

Bożena Dykiel, Żydzi, antysmityzmscreen Facebook

Jeden z redaktorów Forum Żydów Polskich, piszący o judaizmie stara się uspokoić atmosferę.

Taka wypowiedź Bożeny Dykiel w popularnym programie telewizyjnym, to nie jest żaden koniec świata: nie jest to eksplozja żadnego antysemityzmu, nie jest to marsz bojówek nazistowskich - nic z tych rzeczy. Bez histerii! Ale jednocześnie nie można udawać - gdy na telewizyjnym ekranie widzimy znaną i popkulturowo cenioną osobę, która stwierdza "pożydził, czyli nie dał szmalu" - że absolutnie wszystko jest w porządku. Obojętność prowadzi donikąd. Jest przyzwoleniem - pisze Paweł Jędrzejowski w swoim komentarzu na stronie Forum.

W dyskusję włączyła się na swoim profilu na Facebooku, także Karolina Korwin Piotrowska.

Jej zdaniem, wypowiedzi aktorki nie ma nić z antysemityzmu.

 

Karolina Korwin Piotrowska, Bożena Dykiel, Żydzi, antysemityzmscreen Facebook

 

Zgadzacie się z nią? Całą rozmowę z Bożeną Dykiel zobaczycie tutaj.

emjot

Więcej o:
Komentarze (33)
Burza na Facebooku po słowach Bożeny Dykiel, że "TVN pożydził na kalendarz"
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • koja

  Oceniono 99 razy 95

  I znowu nie ogarniam. W tym kraju jest coś nie tak. Dlaczego nikt nie oburza się słowami: ocyganić, oszwabić?

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 66 razy 62

  Histeria pejsatofilów.

  Jeszcze trochę, a jakaś mUNdrala w wywiadzie stwierdzi, że wypowiedź Dykiel to groźne echo holokaustu, a ona sama to "ukryta opcja palestyńska".

  "A na Facebooku pojawił się apel do PWN o umieszczenie czasownika "dykielić" w słowniku języka polskiego" - wylęgarnia debili świetnie prosperuje jak widzę.

 • kyysz

  Oceniono 64 razy 56

  Co drugi Polak używa tego słowa, to znaczy, połowa narodu to rasiści? Słowo przyjęło się w języku polskim już dawno temu-nie wiem o co ta afera.

 • myshunia

  Oceniono 47 razy 41

  zgadzam sie calkowice z pania Karolina Korwin Piotrowska...

 • morcheeba

  Oceniono 45 razy 37

  Aj, waj, ale rejwach sie podniosl. I to nawet nadworny hipokryta TVN - Weglarczyk sie oburzyl. Sie porobilo. Mysle, ze Dykiel powinna teraz pozwac tych balwanow za znieslawienie.

 • policyoftruth

  Oceniono 34 razy 32

  "Zatkało nie tylko prowadzącego program Bartosza Węglarczyka..." a cóż on się taki święty zrobił, czyżby przypomniał sobie "Ukrainki"?

 • amelias.

  Oceniono 36 razy 32

  I po co robić z tego taką aferę? Normalne słowo używane w codziennym języku. Sprawę rozdmuchano, bo po prostu ta Pani powiedziała co myśli i skrytykowała swoją stację.
  A Węglarczyk niech się wali, ten człowiek po swoich wypowiedziach o Ukrainkach powinien się wstydzić krytykować i oceniać kogokolwiek.
  Pani Dykiel jest bardzo dobrą aktorką i sympatyczną osobą i nagonka na nią za tę jedną wypowiedź jest po prostu śmieszna i niestosowna!

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 28 razy 24

  A mnie ciekawi rzecz taka - kiedy przyleci redachtorowy cenzor z nożyczkami i wytnie posty w cholerę :)

 • maria10344

  Oceniono 23 razy 21

  Miała dykielka pecha,że akurat w tej stacji jej się wypsnęło.Co drugi pracownik/albo więcej/ to "kleks" z Zemsty Fredry.Może Fredrę też wpisać na indeks?.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX