Ludwik Sobolewski: Nie złamałem zasad etyki. Jak broni się prezes Giełdy

Twierdzi, że działał zgodnie z prawem.

Prawie cały tydzień trzeba było czekać na oświadczenie prezesa GPW, Ludwika Sobolewskiego.

Działania podejmowane przez GPW i przeze mnie osobiście w związku z zainteresowaniem ze strony niektórych podmiotów związanych z rynkiem NewConnect dla projektu filmowego były zgodne z zasadami profesjonalnego zarządu oraz z zasadami etyki zawodowej - napisał w swoim oświadczeniu zawieszony prezes.

Jak podaje portal wyborcza.biz, Sobolewski zapewnia, że nie złamał zasad etyki zawodowej, a giełda nie wspierała finansowo filmu, w którym gra jego partnerka, Anna Szarek. Przypomnijmy: Sobolewski został zawieszony w piątek po tym, jak na jaw wyszło nakłanianie przez prezesa emitentów NC do inwestowania w obraz "Klątwa faraona", w którym występuje jego przyjaciółka.

PHOTO: VIPHOTO/EAST NEWS WARSZAWA 13.03.2012 PREMIERA FILMU HANS KLOSS - STAWKA WIEKSZA NIZ SMIERC N/Z: ANNA SZAREK SLOWA KLUCZOWE: PREMIERA FILMU HANS KLOSS STAWKA WIEKSZA NIZ SMIERC GWIAZDY NA PREMIERZE ANNA SZAREKFot. VIPHOTO EAST NEWS

Prezes GPW zainicjował nakłanianie emitentów NC do inwestycji w produkcję filmu, w którym występuje bliska mu osoba - tak decyzję o zawieszeniu Sobolewskiego tłumaczył szef Rady Giełdy, Leszek Pawłowicz.

Wszystko zaczęło się od artykułu w "Pulsie Biznesu", w którym ujawniono, że bliski współpracownik Sobolewskiego, nadzorujący rynek NewConnect, Emil Stepień, rozsyłał spółkom i doradcom propozycję wsparcia finansowego najnowszego filmu Patryka Vegi, w którym pojawia się partnerka prezesa. Maile wychodziły ze służbowej poczty.

Nie dopuściłem się zachowania, które nosiłoby znamiona nacisku, niedozwolonej presji, obietnicy preferencyjnego traktowania czy groźby dyskryminacji wobec jakiegokolwiek podmiotu będącego klientem Giełdy, który był, jest albo miał możliwość stać się uczestnikiem przedsięwzięcia - zapewnia Sobolewski.

27.05.2011 WARSZAWA , PREZES GIELDY PAPIEROW WARTOSCIOWYCH LUDWIK SOBOLEWSKI W SALI SESYJNEJ GIELDY , PODCZAS DEBIUTU BANKU BGZ NA WARSZAWSKIEJ GIELDZIE . FOT. WOJCIECH SURDZIEL / AGENCJA GAZETA SLOWA KLUCZOWE: GIELDA BGZ FINANSE BIZNES DEBIUT BANKFot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta

Co ciekawe, także Rada Giełdy nie stwierdziła działań, które wywierałyby naciski na spółki NC, ani też na autoryzowanych doradców.

Interesy i prawa wszystkich interesariuszy i klientów Giełdy były respektowane we właściwy sposób i nie doznały uszczerbku. Usługi i zadania wykonywane na ich rzecz przez GPW cechowała zawsze należyta jakość i staranność, a bezpieczeństwo i uczciwość obrotu oraz rzetelność w relacjach ze wszystkimi partnerami biznesowymi Giełdy nie zostały narażone na niebezpieczeństwo- upiera się w swoim oświadczeniu prezes GPW.
Od piątku obowiązki prezesa pełni Adam Maciejewski. Na początku roku zwołane zostanie nadzwyczajne walne zgromadzenie, podczas którego odbędzie się głosowanie nad zmianami w zarządzie.

bb
Więcej o:
Komentarze (8)
Ludwik Sobolewski: Nie złamałem zasad etyki. Jak broni się prezes Giełdy
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • naz_niepoprawna

  Oceniono 27 razy 17

  Za swoją działalność został w 2000 odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski - w wieku 35 lat?

  Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta – drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami.

  Ahahahahahahahahahahaha. Za jakie zasługi?

  Paniusia Janina Rozłóż-Nogi-Byle-Komu-Byle-Mającemu-Wpływy musi szukać kolejnego sponsora. Ale podwozie już chyba takie, jak te szroty z RFN sprowadzane, prawda? :D

 • pudelek.pl

  Oceniono 20 razy 16

  Otworzyła nogi, Ludwik umył szparę i trzymany za łysą czuprynę obiecał, że załatwi kasę na produkcję filmową ! Można w jednym zdaniu ? Można.

 • astalavista

  Oceniono 15 razy 9

  Piękna dziewczyna; pewnie jest wybitną specjalistką od rynku papierów wartościowych.

 • zahukana_sowa

  Oceniono 5 razy 3

  @naz_niepoprawna
  Uwielbiam ludzką ignorancję... wystarczy wpis w prasówce i od razu wszyscy są specjalistami....
  Po pierwsze niezależnie od sytuacji wszyscy przyznają, że działalność w GPW Sobolewskiego była bardzo ważna, co do tego nikt nie ma wątpliwości. Najwięcej na tym straci nie Sobolewski, ale własnie GPW.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 5 razy 1

  @zahukana_sowa
  Po bańce NewConnect też taką laurkę Sobolewskiemu napiszesz? Na giełdzie chodzą słuchy, że to się nadaje do prokuratury.

 • stedo

  0

  Już ponad 30 lat temu Ałła Pugaczowa śpiewała: żenitsa po lubwi nie mogut ni adin karol, pamiętacie?

 • to18

  Oceniono 2 razy 0

  "Na giełdzie chodzą słuchy"? Serio? Giełda jako instytucja ma się opierać na słuchach i plotkach?
  Na razie dowodów nie ma. Audyt wyszedł czysty. Nie ma o czym mówić. Wszyscy opierają się na przesłankach, założeniach etycznych i przypuszczeniach...

 • kupa123456

  Oceniono 8 razy -4

  co tym razem wypierdziała naz niepoprawna??????????????????????? płacą ci za te komenty????????????????????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX