W spółce Marii Wiktorii Wałęsy doszło do przestępstwa? Sprawę bada prokuratura

Do Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz wpłynęło zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez zarząd spółki Cottonsushi - czytamy na Trojmiasto.gazeta.pl. Firma została podana do prokuratury za złamanie artykułu 77 Ustawy o rachunkowości:

Kto wbrew przepisom ustawy dopuszcza do (...) niesporządzenia sprawozdania finansowego (...), podlega grzywnie lub karze pozbawienia wolności do lat 2, albo obu tym karom łącznie.

Prezesem Cottonsushi jest Maria Wiktoria Wałęsa, córka byłego prezydenta. To ona jest właścicielką połowy udziałów w firmie. Pozostała część należy do wiceprezes, Małgorzaty Maciejewskiej. Łącznie udziały Cottonsushi wyceniane są na 50 tys. zł.

Maria Wiktoria Wałęsa w Fot. Maciej Zienkiewicz/AG

Cottonsushi została założona w 2004 roku, celem było otwarcie sieci sklepów odzieżowych. Pomysłem na promocję marki była organizacja imprez w stylu Cottonsushi Bar w klubach muzycznych. Jakie było główne założenie firmy?

Autorzy projektu planują zapełnić alternatywną niszę rynkową i dotrzeć do klientów nieusatysfakcjonowanych tzw. masówką. Grupą docelową są indywidualiści. Cottonsushi Bar przewiduje wprowadzenie pod swym logo do Polski nowych, nieznanych, a na świecie popularnych, marek. Oprócz tego planowana jest sprzedaż koszulek autorskich oraz butów szytych na zamówienie - podał portal wirtualnemedia.pl

Maria Wiktoria Wałęsa, Lech Wałęsafot. Damian Kramski / AG

Wałęsa i Maciejewska miały swój butik w gdańskim centrum handlowym Manhattan. Bardzo szybko jednak pojawiły się problemy biznesowe, o czym Maria Wiktoria opowiedziała 6 lat temu w "Gali":

Z koleżanką otworzyłam w gdańskim centrum handlowym sklep z ubraniami. Nazywał się Cottonsushi. (...) Oferował imprezowe, klubowe ciuchy. Bardzo ekskluzywna produkcja. Naszym znakiem rozpoznawczym był pistacjowy, żarówiasty kolor. Miało być żywo, barwnie, radośnie. Ale jakoś zabrakło nam czasu, energii i pieniędzy. Zwinęłyśmy butik.

Cottonsushi jest jedną z 6 tys. firm, na które wpłynęło doniesienie do prokuratury za brak sprawozdań finansowych. To echa afery Amber Gold, która przez całe lata unikała składania sprawozdań. Spółka prezydentówny miała już wcześniej problemy z komornikiem - zalegała centrum handlowemu z zapłatą 83 tysięcy zł czynszu. Postępowanie zostało jednak przez komornika umorzone.

Maria Wiktoria Wałęsa, Edyta HerbuśKAPIF

Kiedy pojawiły się problemy, Cottonsushi właściwie zniknęło, a właścicielki rzuciły się w wir innych zajęć: Maria Wiktoria wystąpiła w "Tańcu z gwiazdami" i przez pewien czas mieszkała w Warszawie i nie stroniła od imprez towarzyskich.

Jaka kara może spotkać Marię Wałęsę i jej koleżankę za nieskładanie sprawozdań? Jeśli prezydentówna zostanie skazana, otrzyma zakaz zasiadania w organach spółek. Niekarani wcześniej członkowie zarządu mogą liczyć na warunkowe umorzenie sprawy, z którym jednak wiąże się kara finansowa.

Każdy przypadek rozpatrywany jest oddzielnie. Niektórzy członkowie zarządów zostaną przesłuchani przez policjantów, inni przez prokuratorów. Jedni są wzywani jako świadkowie, a pozostali w charakterze podejrzanych - tłumaczy Jolanta Janikowska-Matusiak, szefowa Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz.

bb

Więcej o:
Komentarze (7)
W spółce Marii Wiktorii Wałęsy doszło do przestępstwa? Sprawę bada prokuratura
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • koja

  Oceniono 14 razy 4

  W tym kraju zacznij jakąś dzialalność gospodarczą to cię zjedzą zanim zaczniesz zarabiać. No i koniecznie zarabiać musi komornik .

 • monikajaros

  Oceniono 7 razy -1

  kwadratowy ryj

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 11 razy -1

  Yhyhyhy, russel. Miała być druga Japonia, a jest w sumie trzeci świat.

  Sieplasiam, sieplasiam - a gdzie informacja, że komornik Wałęsówny nie mógł namierzyć? Policja także?
  Jej wspólniczka zapłaciła grzywnę.

  "* sąd, policja oraz komornik przez kilka lat nie mogły zlokalizować obu pań - Maria Wałęsa najpierw była niedostępna pod adresem w Gdańsku-Kowalach, a następnie nie odbierała korespondencji w kolejnym miejscu zameldowania w Warszawie,

  * policja wysłana przez sąd do gdańskiej siedziby spółki stwierdziła, że pod wskazanym adresem mieści się firma Caravana. W notatce funkcjonariusze napisali, że "współudziałowiec Caravany Jacek Merkel oznajmił, że nie zna Małgorzaty Maciejewskiej, lecz pod ten adres od jakiegoś czasu przychodziła korespondencja do Cottonsushi"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX