"Ta okropna wpadka nie zmienia sensu mojej wypowiedzi". Maciej Stuhr kończy temat Pokłosia i Cedyni. Zachował klasę?

Koniec internetowej afery?

Medialna burza pojawia się niespodziewanie i z wielką siłą. Jak mocno uderzają jej pioruny poczuł ostatnio Maciej Stuhr i chyba były to ciosy zbyt dotkliwe, bo teraz postanowił zakończyć całą aferę wokół "Pokłosia" i Cedyni.

Maciej Stuhr, Facebook, Cedynia, pokłosieScreen z Facebook.com

Postanowiłem po Kropce nad i, że oprócz zapowiedzianej wizyty u Kuby, i kilku rozmów już nagranych wcześniej, ja kończę swoje wypowiedzi o Pokłosiu na jakiś czas przynajmniej. Co chciałem powiedzieć, to powiedziałem. Dictum, jak mawiali cesarze pod Cedynią! - pisze na swoim profilu na Facebooku.

 

Aktor honorowo odniósł się także do swojej słynnej "historycznej" pomyłki.

Chciałbym skończyć temat nieszczęsnej Cedyni, choć podejrzewam, że będzie się to za mną ciągnęło na wieki wieków. (...) Powtórzę raz jeszcze, że ta okropna, kuriozalna wpadka nie zmienia w niczym sensu mojej wypowiedzi. Ja jako rodzic zawsze gdy słyszę tę historię, to czuję sprzeciw. I tak, tak, dziękuję wszystkim za czujność i poprawienie najgorszego lapsusu. Oczywiście Polacy nie przywiązywali dzieci. Oni do nich strzelali - kontynuuje swoje oświadczenie na portalu społecznościowym.

Chodzi o słynną pomyłkę, której dopuścił się w jednym z wywiadów. Stuhr dość częśto musiał brać w obronę swój najnowszy film "Pokłosie", raz posłużył się dość nietrefionym argumentem. Chciał pokazać, że Jedwabne nie jest jedynym kompromitującym epizodem w historii Polski. Porównał je do oblężenia Głogowa. Niestety pomylił wszystkie podstawowe fakty. Przede wszystkim oblężenie Głogowa z 1109 roku nazwał bitwą pod Cedynią (z 972 roku). Dodatkowo powiedział, że to Polacy pod Cedynią przywiązywali sobie dzieci do tarcz, a nie że to polskie dzieci był przywiązane do maszyn oblężniczych i obrońcy Głogowa musieli do nich strzelać.

Warszawa, 20.10.2012, 28. Warsaw Film Festival WFF, pokaz specjalny filmu Poklosie Wladyslawa Pasikowskiego, NZ. Maciej Stuhr  Fot.: Radoslaw NAWROCKI / FORUMfot. Forum

Stuhr , jak sam zauważył, rozpętał żywą, żeby nie powiedzieć ostrą dyskusję o tematach narodowych.

Uważam się za człowieka o umiarkowanych poglądach i przekonaniach. Jednak wystarczyło wygłosić po raz pierwszy w moim 37-letnim życiu trochę poważniejsze zdanie publicznie, a stopień agresji u części słuchaczy wzrasta w tak zabójczym tempie, że jeśli chcesz na niego odpowiedzieć, stawić jakkolwiek temu czoła musisz zradykalizować swoje poglądy. I tak z umiarkowanego sam stajesz się, wbrew swojej woli, co raz bardziej radykałem. Bardzo niebezpieczny mechanizm - pisze na  dalej na Facebooku.

09.10.2012 KRAKOW , KINO KIJOW . MACIEJ STUHR PODCZAS OGOLNOPOLSKIEJ PREMIERY FILMU Fot. Michał Łepecki / Agencja Gazeta

 

zuz

plotekplotek

Więcej o:
Komentarze (31)
"Ta okropna wpadka nie zmienia sensu mojej wypowiedzi". Maciej Stuhr kończy temat Pokłosia i Cedyni. Zachował klasę?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • trzezwy

  Oceniono 66 razy 46

  Czy ktoś zdrowy na umyśle wie o co chodzi?
  Jakiś odsyłacz do tej hist(e)orii?
  Streszczenie?

 • marta220390

  Oceniono 86 razy 38

  "Niedaleko pada jabłko od jabłoni " , Maciej klasę odziedziczył po ojcu . : -)

 • hamlet1111

  Oceniono 119 razy 23

  Przeanalizujmy to logicznie:
  Stuhr powiedział, ze pod Cedynią, Polacy przywiązywali polskie dzieci do maszyn bojowych w których siedzieli polscy woje, aby "chronić" tychże wojów przed niemieckimi strzałami. Abstrahując, że jest to bzdura historyczna, to jakże komukolwiek mogło wpaść do głowy żeby przywiązywać swoich obywateli do maszyn. Co przecież obchodzi obcych wojów nie swój obywatel? Kuriozum.

  No ale dobrze. załóżmy że ten tytan intelektu Maciek Stuhr się pomylił.Tj fakt, że to nie Polacy przywiązywali polskie dzieci, tylko Niemcy i nie pod Cedynią tylko pod Głogowem. Ale cały czas twierdzi, że to "nie zmienia sensu jego wypowiedzi".

  Zatem z logicznego wywodu można pójść za ciosem i napisać, że to nie Polacy spalili żydów w Jedwabnym tylko Niemcy i nie w jedwabnym tylko np. w Getcie w Warszawie. Sens wypowiedzi jest ten sam Panie Maćku!!

  Swoją drogą - Panie Jurku Stuhr - Szczere kondolencie - dzieci się nie wybiera, ale przykro jest jednak, że takie zasłużone nazwisko dla polskiej kultury jest zafajdane i to jeszcze przez rodzinę....

 • leoncio

  Oceniono 21 razy 19

  to teraz o historii Polski dyskutuje się na PLOTKU ?

 • jacek07

  Oceniono 82 razy 18

  Oj chłopie, niby kończysz temat nieszczęsnej Cedyni ale i tak zdążyłeś po raz kolejny skompromitować się swoją niewiedzą. Pod Cedynią nie było nigdy żadnych cesarzy, nawet jednego. Wojskami niemieckimi dowodzili Hodon - zaledwie margrabia Marchii Łużyckiej oraz hrabia Zygfryd von Walbeck.

 • zbynio4

  Oceniono 65 razy 15

  A wiekszosc ludzi mysli ze aktorzy, politycy i ludzie ze swiecznika to jakies omnibusy sa ... :) Wiekszosc to mlotki, zakute lby, tempe nieuki. Za dupe, na plecach taty, bo dobry i lojalny kolega byl ... tak sie to odbywa niestety w wielu przypadkach.

 • tetradrachma

  Oceniono 62 razy 14

  Nic a nic z tego nie rozumiem !? Jaka (ku...) Cedynia ?! Jacy cesarze ? I jeszcze to nieszczęsne "Dictum" ?! Facet zagrał w filmie (chyba o ...."Dożynkach") i co z tego ? Dobrze zagrał ? Źle ?

 • von_seydlitz

  Oceniono 102 razy 12

  Z całej tej historii Leming zrozumiał, że "Polacy strzelali do dzieci"...

  Leming do kwadratu....

  to że zdobycie miasta w tych czasach kończyło się rzezią, grabieżą i gwałtami - śmiercią kobirt i dzieci, który byli w mieście... to jakoś Leming Stuhr pomija....

  Wiesz co jestem ojcem i miałem w życiu parę trudnych wyborów..... i tylko z politowaniem kiwam głową nad twoim ojcostwem i możliwością percepcji.....

  ...

 • dzony.d

  Oceniono 15 razy 9

  ale o co codzi? co on właściwie powiedział?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX