"M jak Miłość". Odcinek 1154 w poniedziałek 7 września o 20.40 na TVP 2. Wojenny dramat w liście do Lucjana

1154 odcinek "M jak Miłość" porusza bolesny temat trudnych wyborów podejmowanych przez Polaków żyjących pod niemiecką okupacją. Czy po latach uda się naprawić tamte krzywdy?

W 1154 odcinku "M jak Miłość" Paweł (Rafał Mroczek) podczas podróży z Lucjanem (Witold Pyrkosz) do Grabiny w spalonym domu odnajduje stary list napisany przez pradziadka. Zduńska przebiega szybko wzrokiem pierwsze zdania - i jest w szoku.

Boże, co za historia. Co na to twój dziadek?

Paweł kręci głową:

Nie powiedziałem mu o tym. Chyba rozumiesz? Chciałabyś dowiedzieć się czegoś złego o swojej matce lub ojcu?
Nie. Ale to były czasy okupacji, ludzie podejmowali dramatyczne decyzje, chodziło o życie ich najbliższych. Ojciec dziadka Lucka nie miał innego wyjścia, wykupił go z rąk niemieckiej żandarmerii, gdyby tego nie zrobił.
W najlepszym razie trafiłby do obozu, jeśliby go wcześniej po prostu nie rozstrzelali. A wiesz, że dziadek kiedyś mi o tym opowiadał? Zastanawiał się, dlaczego go wtedy wypuścili. Nie wie też, że potem ten sklepikarz, któremu pradziadek ukradł pieniądze na łapówkę. Facet popełnił samobójstwo. A jego rodzina musiała uciekać przed wierzycielami. I nie wiadomo, co się z nimi stało.

Zduński, kompletnie bezradny, zawiesza głos. Ala kolejny raz zerka na list i czyta:

Ta sprawa całe życie ciążyła mi na sumieniu. Po wojnie próbowałem odnaleźć rodzinę pana Markowskiego, zadośćuczynić za krzywdę, którą im wyrządziłem, ale się nie udało. Dlatego proszę cię, synu, żebyś ty teraz spróbował ich odszukać. Wierzę, że spełnisz moją prośbę.

Spogląda z napięciem na męża.

Teraz są inne możliwości, Paweł. Może uda się ich znaleźć?

Czy Zduńscy odszukają Markowskich i po latach spełnią prośbę ojca Lucjana? Odpowiedź w w nowym sezonie "M jak Miłość".

Odcinek 1154 w poniedziałek (7 września) o godz. 20.40 w TVP2.

socha

Pobierz nową aplikację Plotek.pl Buzz na telefony z Androidem

POLUB NAS

Więcej o: