Przejmująca mowa Emmy Watson na szczycie w Davos: Fanka powiedziała mi, że przestała pozwalać ojcu, aby ją bił. Chcę usłyszeć wasze historie

"Chcemy to usłyszeć od was, chcę usłyszeć wasze historie" - Emma Watson, aktorka znana przede wszystkim z serii filmów o "Harrym Potterze", wygłosiła poruszającą mowę na szczycie w Davos.

Emma Watson w zeszłym roku została ambasadorką dobrej woli ONZ. We wrześniu 2014 roku podczas wystąpienia przed Zgromadzeniem Generalnym ONZ zainaugurowała kampanię HeForShe, która ma na celu zaangażowanie mężczyzn w walkę o równość płci. W piątek aktorka pojawiła się na szczycie w Davos i w poruszającym przemówieniu podsumowała cztery pierwsze miesiące programu.

Akcja odniosła ogromny sukces przede wszystkim w mediach społecznościowych. Miliony młodych ludzi tweetowało, publikowały posty z hastagiem HeForShe na Facebooku. Teraz kampania wkracza w kolejną fazę wraz z inicjacją programu HeForShe IMPACT 10X10X10, który ma aktywizować kobiety i angażować zarówno mężczyzn, jak i kobiety, w walkę z nierównością płci. Watson zaapelowała o zaangażowanie się w akcję wszystkich przywódców państw, wielkich firm i uniwersytetów, lecz "chce także usłyszeć ludzkie istoty, które stoją za tymi organizacjami".

Byłam zaskoczona liczbą mężczyzn, którzy skontaktowali ze mną po moim wystąpieniu [na szczycie ONZ - przyp. red], aby tylko powiedzieć mi, bym nie przestawała. Mówili, że chcą mieć pewność, że ich córki będą jeszcze mogły przed śmiercią zobaczyć świat, w którym kobiety mają władzę i panuje równość zarówno pod względem gospodarczym, jak i politycznym - mówiła Watson w na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

Choć przemówienie Watson trwało jedynie 5 minut każde słowo wypowiadała z ogromnym przejęciem. Czasami głos wyraźnie jej się łamał.

Zaparło mi dech w piersi, gdy jedna z fanek powiedziała mi, że od czasu, jak zobaczyła moje przemówienie, przestała pozwalać swojemu ojcu, aby ją bił - mówiła dalej. - Świat chce być częścią tych zmian.

Watson zaapelowała do wszystkich ludzi, aby dzielili się swoimi historiami, kiedy zawalczyli o równość płci i o równe prawa.

Rodzice, czy traktowaliście swoje dzieci tak samo, jeśli tak, to w jaki sposób. Mężowie, czy wspieraliście swoje partnerki, tak, aby one też mogły realizować swoje marzenia? (...) Biznesmeni, czy wspieraliście, zachęcaliście kobiety, do piastowania funkcji liderek? - pytała Watson. - Jakie są wasze historie? Chcę to usłyszeć od was.

Aktorka podkreśliła, że zależy jej na wymianie doświadczeń w walce o równość płci, którą każdy może prowadzić zarówno w domu, w miejscu pracy, jak i kulturze czy języku. Ogromna przychylność dla kampanii, zdaniem aktorki, jest skutkiem potrzeby całego świata, aby zmienić obecną sytuację.

Kobiety zajmują tę planetę 50/50, a są niedostatecznie reprezentowane, a ich potencjał zadziwiająco niewykorzystany - stwierdziła Watson.

Aktorka stając się ambasadorką dobrej woli dołączyła do pokaźnego grona gwiazd, które aktywnie angażują się w w działalność prospołeczną. Wcześniej z ONZ współpracowali m.in. Victoria Beckham, Angelina Jolie i Brad Pitt.

karo

Więcej o:
Komentarze (22)
Przejmująca mowa Emmy Watson na szczycie w Davos: Fanka powiedziała mi, że przestała pozwalać ojcu, aby ją bił. Chcę usłyszeć wasze historie
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • brutal_cyrkiel

  Oceniono 154 razy 4

  Bicie dzieci przez ojca to raczej kwestia konfliktu pokoleń albo przemocy w rodzinie, a nie równości płci. Zagranie czysto feminazistowskie, bo jestem przekonany, że statystycznie ojcowie częściej biją synów niż córki.

 • tergukjbvcfsyrt

  Oceniono 123 razy 3

  Tak, ładną mają lektorkę. Wywarłaby lepsze wrażenie, gdyby nie czytała wszystkiego z kartki.

 • Tomicki Dawid

  Oceniono 8 razy -8

  Wiersz jest wyłącznie mojego autorstwa z serca, nie ma za zadanie nikogo obrażać, ale pojednać i zniszczyć podziały niepotrzebnych mostów międzyludzkich.Zapraszam do komentarzy i do refleksji http://youtu.be/KG0vOXkOtns

 • Janusz Kosowski

  Oceniono 36 razy -22

  ps. jeśli ma być równość płci - to nich na równych zasadach kobieta bije się z mężczyzną.
  ...OCZYWIŚCIE W TAKIEJ SPRAWIE NIE MOŻE BYĆ RÓWNOŚCI PŁCI - KOBIETY POWINNY BYĆ UPRZYWILEJOWANE, CHRONIONE !!!

 • 100lej

  Oceniono 56 razy -22

  Przemówienie ok, na szczęście bliżej mu do feminizmu niż do feminazizmu. Tak długo jak feministki nie próbują przekładać totalitarnej wersji swojej ideologii na prawo i konstytucję (vide niebezpieczna "Konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet"), mogą mówić co im się żywnie podoba. W kulturze mamy wolny obieg i dyfuzję poglądów - każdemu wolno mówić i każdemu wolno słuchać.

 • Smootlik Sadowski

  Oceniono 171 razy -23

  Ciekawe jest ze feministki nie chca rownosci plci, tylko specjalnych przywilejow dla kobiet (jakby juz i tak ich tyle nie bylo!). Gdyby byla prawdziwa rownosc plci, to niestety kobiety nie mialyby zadnych szans czy to w pracy, czy gdziekolwiek indziej.

  Zreszta interesuje mnie jeden temat: wszyscy wiemy ze mezczyzni sa silniejsi i bardziej szybcy od kobiet. Z tego powodu mamy odrebne zawody sportowe. Co ciekawe, mamy takze odrebne zawody w szachach, czyli dyscyplinie ktora nie wymaga sily czy szybkosci, tylko zdolnosci umyslowych. Czy ktoras z Pan moze mi powiedziec co to oznacza?

 • Janusz Kosowski

  Oceniono 40 razy -24

  Rodzice, czy traktowaliście swoje dzieci tak samo, jeśli tak, to w jaki sposób.
  - czyli teraz dziewczynki maja się bić, by ustalić "kto ma rację", a może dziewczynki mają się bić z chłopcami ?
  - czyli teraz dziewczynki mają bronić chłopców przed atakiem "silniejszego"
  - czyli teraz chłopcy maja się uczyć jak karmić piersią ?

  Mężowie, czy wspieraliście swoje partnerki, tak, aby one też mogły realizować swoje marzenia?
  - Żony, czy wspieraliście swoich partnerów, tak, aby oni też mogli realizować swoje marzenia?
  (...)

  Biznesmeni, czy wspieraliście, zachęcaliście kobiety, do piastowania funkcji liderek?
  - a dlaczego mają zachęcać, jeśli same tego nie chcą
  - a dlaczego wszyscy mają być liderami - w tym ci, co tego nie chcą i ci , co tego robić nie potrafią ?

 • Jan Woreczko

  Oceniono 113 razy -33

  "(...) jak zobaczyła moje przemówienie, przestała pozwalać swojemu ojcu, aby ją bił". Wniosek jest prosty: ojciec ją bił, bo pozwalała mu na to - sama sobie winna. No i nie słuchała (pardon, oglądała) mądrych przemówień...

 • badziewiak66

  Oceniono 136 razy -40

  Następna celebrytka opowiadająca pierdoły. Niech obejrzy "Seksmisję" może jej przejdzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX