W trakcie choroby otrzymał ogromne wsparcie, teraz sam będzie pomagał. Jerzy Stuhr i jego żona otworzyli Centrum Psychoonkologii

Nowa inicjatywa Stuhrów.

"Przyjdź tu, to ci pomogą". Jerzy Stuhr razem z żoną Barbarą otworzyli razem ze Stowarzyszeniem Unicorn Centrum Psychoonkologii w Krakowie. Placówka może przyjąć pacjentów z całej Polski, nieodpłatnie.

Gdy we wrześniu 2011 roku lekarze zdiagnozowali u Jerzego Stuhra nowotwór, aktor otrzymał ogromne wsparcie przede wszystkim od żony. Barbara Stuhr, która od lat działa w Stowarzyszeniu Wspierania Onkologii Unicorn, potrafiła wesprzeć męża.

Moją podporą była dla mnie moja żona, która natychmiast zdecydowała się "chorować" ze mną. Ja stanąłem do walki uzbrojony już w pomoc psychoonkologiczną - wyjaśnił Jerzy Stuhr w "DD TVN".

Dla Jerzego Stuhra rak nie stanowił tematu tabu. Gdy zachorował, nie ukrywał tego. Choć dla wielu są to momenty nie do przeskoczenia, on o swojej chorobie i leczeniu mówił otwarcie w prasie i telewizji. Dał nadzieję tysiącom innych pacjentów oraz ich rodzinom. Sam też otrzymał ogromne wsparcie.

Kontynuowałem ten rodzaj opowieści o człowieku chorym, który walczy. Wiedzę miałem z autopsji. (...) Ze Szlachetnej Paczki powiedzieli, że odprawiają za mnie mszę. Potem zadzwonił rabin, też że się będzie za mnie modlił i jeszcze buddystka z Bielska mailowała, że medytuje na mój temat - wspominał Jerzy Stuhr w "DD TVN".

Jerzy Stuhr i jego żona Barbara StuhrKapif

W Centrum Psychoonkologicznym znajdą pomoc nie tylko chorzy, lecz także jego rodzina.

Po pierwszej diagnozie, niezależnie od wiedzy danego człowieka, i tak następuje pewne tąpnięcie. Nie wiadomo, co ze sobą robić, ani gdzie się udać. Wtedy samemu bardzo trudno tę walkę prowadzić. Jak się uzyska wsparcie, wtedy łatwiej tę walkę prowadzić i istnieje szansa na lepsze skutki leczenia - mówiła Barbara Stuhr.
Ten punkt na początku, kiedy nie wiesz, co ze sobą zrobić, jest najważniejszy. Jak nie wiesz, to przyjdź tu, to ci pomogą - tłumaczy Jerzy Stuhr.

Pacjenci Centrum mogą brać udział w rozmaitych warsztatach czy zajęciach np. leczenie sztuką, nauka relaksacji. Wszystko, aby poprawić komfort emocjonalny chorego, co przekłada się na efektywną walkę z chorobą. Dlatego im szybciej tam trafi, tym lepiej.

To jest najgorszy moment, zaraz po diagnozie. Człowiek jest w szoku. Zanim człowiek się ogarnie z myślami. Jeden się poddaje, drugi nie chce przyjąć tego do wiadomości. A tutaj znajdzie ludzi, który mają w ręku narzędzie, aby mu pomóc. Zapraszamy ludzi z całej Polski. Za poradę nic się nie płaci - podkreślała żona Stuhra.

Więcej informacji o Centrum Psychoonkologii można uzyskać na stronie Unicorn.org.pl

Jerzy StuhrViva!, nr. 2, 19 stycznia 2012

karo

Więcej o:
Komentarze (10)
W trakcie choroby otrzymał ogromne wsparcie, teraz sam będzie pomagał. Jerzy Stuhr i jego żona otworzyli Centrum Psychoonkologii
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • princess_leya

  Oceniono 62 razy 54

  Wspaniały człowiek, uwielbiam go :).

 • baba_jaga

  Oceniono 43 razy 43

  Fajny facet i dobry aktor

 • szary212

  Oceniono 9 razy 9

  Uwielbiam obydwu Stuhrów
  a już " Historie miłosne", to łyżkami

 • Oceniono 8 razy 8

  Jeszcze niedawno, do lata, myślałam że ten problem mnie nie dotyczy. A tu nagle mały guzek, okazało się że mam ich w ciele mnóstwo (jak to? dlaczego? to na pewno pomyłka i taka ciekawostka - tak sądziłam).
  I teraz leczę się z nowotworu złośliwego.
  Trudno przy tym pozostać stabilnym emocjonalnie. Jeszcze trudniej jasno widzieć przyszłość, zadbać o dziecko...
  Wtedy każdy gest się liczy, ciepłe słowo, budujący przykład a co dopiero taka pomoc!

 • Oceniono 1 raz 1

  no walśnie dzisiaj w Świat się kręci żona Stuhra będzie opowiadać o raku więc warto obejrzeć.

 • 24alert

  Oceniono 2 razy 0

  Żałosny pokłosiowy antypolak

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX