"Kuchenne rewolucje": Syryjczycy otworzyli restaurację. "Uciekliśmy do Polski przed wojną"

03.03.2016 23:12
Magda Gessler odwiedziła syryjską restaurację Aramię mieszczącą się w Szczecinie, a Polaków zaprosiła w podroż do wschodnich smaków.

Ta "Kuchenne rewolucja" była inna niż wszystkie. Magda Gessler odwiedziła syryjską restaurację Aramię mieszczącą się w Szczecinie. W tym odcinku brakowało zwyczajowego rzucania garami czy przekleństwami. Chodziło o coś innego - o przybliżenie syryjskiej kultury i zachęcenie Polaków do podróży do syryjskich smaków i poznanie tamtejszej kuchni. Edukacyjny charakter tego odcinka dało się odczuć już od pierwszych minut.  Przedstawianiu bohaterów towarzyszyła syryjska muzyka i nieco wzniosła atmosfera. Restaurację założył Samir Zeair, znany w Szczecinie transplantolog i ordynator w szczecińskim szpitalu, który w Polsce mieszka od lat. Lokal powstał po to, by dać pracę rodzinie, która z powodu wojny musiała wyjechać z Syrii.

W Syrii jest wojna, część mojej rodziny musiała stamtąd uciekać - mówił Samir.
Uciekliśmy do Polski przed wojną. Zostawiliśmy wszystko - domy samochody - mówił brat właściciela.

Lokal istnieje od dwóch lat, jednak od jakiegoś czasu zarówno właścicielom jak i kucharzom zaczęło brakować energii, co dało się odczuć - w restauracji brakowało gości. Lekarz poprosił Magdę Gessler o pomoc, bo jak twierdził "nie był w stanie zdiagnozować problemu". Restauratorka okazała się prawdziwą wielbicielką wschodnich smaków. Wkrótce wyszło na jaw, że w lokalu kuchnia syryjska z czasem została nieco spolszczona - niestety ze szkodą dla niej. Wypróbowanie specjałów zakończyło się jednak sukcesem - Gessler wiedziała, że ma do czynienia z uzdolnionymi kucharzami, którzy potrzebują tylko wskazówek. I tak, za radą Gessler potrawom w lokalu na powrót przywrócono syryjski smak i aromat dzięki przyprawom. Restauratorka odkryła też nową syryjską potrawę i wprowadziła ją do menu. Goście na uroczystej kolacji byli zachwyceni i można powiedzieć, że zdarzył się cud. Po 7 tygodniach od końcowej kolacji lokal zapełnił się gośćmi.

Ludzie wracają, nie wiemy, co się stało - cieszył się właściciel.

Z ust Gessler padły zaś pochwały.

Dla mnie jest to najlepsza restauracja orientalna w Polsce, w której dotąd jadłam.

Fani na Facebooku zwrócili uwagę na to, że ten odcinek "Kuchennych" miał inny charakter i brakowało "rzucania mięsem", czy choćby garami, co było do tej pory znakiem rozpoznawczym Gessler.

Ale bałagan w kuchni jakoś bardzo delikatnie został potraktowany. W polskich restauracjach fruwały gary - pisała jedna z fanek.

Komentarze na Facebook.com/Magda Gessler/ Facebook.com/Kuchenne rewolucjeFacebook.com/Magda Gessler/ Facebook.com/Kuchenne rewolucje

Sprawdź też książkę: "Imperium Gessler od kuchni" >>

BP

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (31)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Kasia

  Oceniono 11 razy 7

  U siebie za granicą mam syryjską knajpę i to jest najlepsze jedzenie w mieście!!!

 • biesczad1

  Oceniono 7 razy 3

  Najbardziej w tych Syryjczykach urzekła mnie ich pracowitość, gościnność, pokora, pogoda ducha, pasja - przykre, że dla niektórych Polaków, to są wady...

 • dante_waw

  Oceniono 9 razy 3

  Uwaga uwaga!!!, ci ludzie mieszkaja w Polsce ze wszystkimi jej wadami i mankamentami, prosze nie podciagac tych restauratorow pod zjawisko "syryjskich uchodzcow" ktorzy pedza ile sil do Niemiec.... ci ludzie pracuja, tamci pedza tylko o obfity socjal....

  Gazetka probujac powiazac te dwa zjawiska, tutaj ludzi ktorzy ukladaja sobie zycie nie liczac na zadne pieniadze od rzadu a tam ludzie ktorzy wyczuli ze jest kasa do wziecia, robi tym Syryjczykom (tym z Kuchennych Rewolucji) krzywde.

  Czy na prawde w GW pracuja juz tylko stazysci, ze kazdy temat jest potraktotowany tak ordynarnie powierzchownie?

 • Gość: Ola

  Oceniono 1 raz 1

  na kuchni eskimoskiej nasza "gwiazda" też na pewno się zna

 • Gość: jakub53

  Oceniono 1 raz 1

  Poza kretynami typu Holdysa, Gessler czy Kaczynskiego - chyba sa inni ludzie o ktorych warto pisac? Zostawmy smiecie Faktoidowi, SE czy nawet plotkowi - ale nie zachwaszczajcie GW.

 • Gość: ja

  Oceniono 1 raz 1

  Polacy w czasie wojny walczyli o SWÓJ kraj, dlatego po ponad 70 latach mamy to co mamy. Może i część uciekała, ale nie stadami.

 • Gość: klm

  Oceniono 1 raz 1

  nazwisko Gessler kojarzy mi sie wyłącznie z oszustwami podatkowymi, przekrętami i wyłudzeniami...

 • Gość: Gość

  0

  Chyba ktoś robi niezłą robotę aby pokazać Polakom, że ci imigrancie nie są tacy źli jak nam pokazują niezależne media. Nie przypadkiem właśnie teraz P.Gessler zawędrowała do syryjskiej restauracji w Polsce. Nie mam nic przeciwko tym ludziom ale pokazywanie ich właśnie teraz jest bardzo wymowne i nie dajmy się oszukać, że niby ci imigranci to wszystko dobrzy, biedni ludzie. Ktoś wykorzystał celowo tego restauratora dla swoich celów.
  Należy również zwrócić uwagę na zachowanie M.Gessler. Bardzo stonowane, sympatyczne pomimo, że w kuchni była średnia czystość a brudną blachę delikatnie podała kucharzowi mówić "zabierzcie to żebym nie widziała". Gdyba taka sytuacja miała miejsce w polskiej restauracji to blacha ta z hukiem wylądowałaby na podłodze lub na głowie kucharza przy akompaniamencie wulgarnego słownictwa. Nie dajmy się nabrać to czysta ustawka w wykonania M.Gessler i jej popleczników.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane