Znika "Voice", a pojawi się show o... adopcji psów przez gwiazdy. W jury Wardęga! A sama impreza? Ciasno i blado. Kammel ratował sytuacje

Stało się regułą, że konferencje ramówkowe Telewizji Polskiej są skromniejsze od tych urządzanych przez komercyjne stacje. W tym roku jednak organizatorzy przeszli samych siebie. Oczywiście chwali się szukanie oszczędności, jednak na tle spektakularnych i przede wszystkim dopracowanych wydarzeń konkurencji, TVP2 wypada blado.

Miejsce

Poza paroma wyjątkami TVP2 zawsze na swoje imprezy zaprasza do budynku stacji przy Woronicza. O ile jednak w poprzednich latach goście, gwiazdy i dziennikarze mogli cieszyć się przestrzenią i swobodą efektownego holu nowego gmachu, o tyle tym razem zaproszono wszystkich do studia s1, znajdującego się w starym budynku. Od nowego różni go przede wszystkim rozmiar. Wąskie i kręte korytarze prowadzą do małego bufetu, a on znowuż przechodzi w jeszcze mniejszy przedsionek studia. Dalej, przy samym wejściu, ustawiono niewielką ściankę przylegająca zaraz do widowni, a na końcu małego studia - nieduży podest i (wszędzie) krzesła.

Katarzyna Zielińska w bufecie przed studioKatarzyna Zielińska w bufecie przed studio/Fot. Kapif

Efekt? Najlepiej podsumowaliby to fotoreporterzy walczący o zdjęcia i zdrowie przy ściance, jednak ich wypowiedzi nie mogę zacytować dosłownie. Po wycięciu wulgaryzmów zostałoby jedynie mniej więcej takie zdanie: Czemu nie włączono lamp, ale ciemno, mało miejsca, jaki ścisk, kto to wymyślił?

Małgorzata Kożuchowska, Tomasz KarolakEkipa Rodzinki.pl nie mieści się na ściance/ Fot. Kapif

Prowadzący

W tej roli po raz kolejny Tomasz Kammel, który prezentując kolejne gwiazdy, sprytnie ubarwiał swoją konferansjerkę lekkimi żartami, czy aluzjami, które pozwalały mu obronną ręką wybrnąć z wpadek technicznych (np. materiały wideo pojawiały się za wcześnie). Suma summarum dziennikarz "Pytania na śniadanie" sprawdził się nadspodziewanie dobrze, co nie było łatwe jeszcze z jednego powodu - pracy nie ułatwiały mu także gwiazdy. Ich odpowiedzi, na zadawane przez Kammela pytania, ograniczały się niejednokrotnie do czegoś w stylu: "Nie powiemy, zobaczcie, takie tam perypetie".

Tomasz Kammel na korytarzu przed studiemTomasz Kammel na korytarzu przed studiem/ Fot. Kapif
Oferta

O ile TVN atakował widza ofertą naszpikowaną nowościami, o tyle TVP2 stawia na sprawdzone formaty.

Polskie seriale i polskie kino to nas odróżnia od komercyjnych stacji. To wiosna kontynuacji i interesujących nowości - stwierdził dyrektor Jerzy Kapuściński.

Kontynuowane więc będą serialowe hity TVP2, nazwane w spocie jako: "wiosenne pasmo emocji", czyli "M jak miłość", "Barwy szczęścia", "Na dobre i na złe", czy "Na sygnale". Nie zabraknie też serialu komediowego "O mnie się nie martw" z Joanna Kulig. A po przerwie ponownie zobaczymy "Rodzinkę.pl" z Małgorzatą Kożuchowską i Tomaszem Karolakiem oraz serial "Krew z krwi".

Czy TVP2 rzeczywiście postawiło na polskie kino? Słowa Kapuścińskiego nie wydają się być jedynie pustym frazesem. Stacja ściągnęła najgorętsze nazwiska, a wśród nich Łukasz Palkowski (reżyser "Bogów", który teraz zajął się reżyserią "Na dobre i na złe"), Agata Kulesza (gwiazda nominowanej do Oscara "Idy"), a także Patryk Vega, którego mini serial "Służby specjalne" zobaczymy właśnie w Dwójce.

Trzeba było dużej odwagi - mówił obecny na konferencji Vega. - To jest przełom w TVP. Nie przypominam sobie bardziej bezczelnego serialu, który uderza we wszelkie świętości. Historia zaczyna się wcześniej niż ta filmowa, wprowadziliśmy nowe postaci. Oczywiście muszę zaprzeczyć, że wydarzenia serialowe cokolwiek łączy z rzeczywistością, dlatego powiem jedynie, że można słonia obserwować przez lupę, trzeba się oddalić i to właśnie robimy.

Co więcej? Na uwagę zasługuje z pewnością fakt, że TVP2 proponuje widzom jakikolwiek blok kulturalny, w przeciwieństwie do innych stacji. A w nim: "Kultura głupcze", "Studio Teatralne Dwójki", czy "Kocham kino", w ramach którego przedstawione zostaną takie produkcje jak "Bejbi Blues", "Imagine", czy "Sponsoring". Cieszy także bogata oferta filmów dokumentalnych, wśród nich m.in. "Ukraińska beczka prochu", czy "Generacja C.K.O.D." Piotra Szczepańskiego.

Nie zabraknie też charakterystycznych dla TVP2 kabaretów. Na wiosnę stacja wyemituje aż dwa programy: "Latający Klub 2" oraz "Paranienormalnie Tonight".

Nowości

W tym sezonie nowości niewiele, poza mini serialem "Służby specjalne", czy nowymi cyklami dokumentów "Wyprawy" i "Sztuka codzienności", na konferencji wiele uwagi poświęcono  programowi "Przygarnij mnie". Jak ważny to dla Telewizji Publicznej projekt widać już w materiałach prasowych. Prezentacji ramówki poświecono mniej niż półtorej strony A4, a temu jednemu programowi... piętnaście. Czym więc on jest?

Przez 10 tygodni w niedzielne wieczory TVP2 prezentować będzie poruszające historie 7 psów ze schronisk, które znajdą swą przystań i miłość w domach Ambasadorów Kampanii, znanych z zamiłowania do zwierząt i ogromnego zaangażowania w poprawę ich losu. Każdy z Ambasadorów zaadoptuje - na stałe - przebywającego w schronisku psa - czytamy w materiałach prasowych.

Leszek Stanek, Marcelina ZawadzkaLeszek Stanek, Marcelina Zawadzka w koszulkach psów, które adoptowali w programie 'Przygarnij mnie'/ Fot. Kapif

Innymi słowy gwiazdy: Agnieszka Włodarczyk, Marcelina Zawadzki, Leszek Stanek, Małgorzata Ostrowska-Królikowska, Rafał Mroczek, Dawid Zawadzki i Kamil Nosel - wybrały ze schroniska psa, którego przygarniają na stałe. Następnie pod kierunkiem specjalistów "Ambasadorzy pomogą swoim podopiecznym pokonać traumy, zsocjalizować się i nauczyć odpowiednich zachowań". Ich postępy oraz udział w "zabawnej rywalizacji", w której "psi podopieczni będą mogli popisać się świeżo nabytymi sprawnościami", oceniać będzie jury: Olga Frycz, Michał Olszański i Sylwester Wardęga. Zwycięzca odcinka przekaże dla wybranego schroniska zapas karmy oraz preparaty dla zwierząt, a zwycięzca całego programu "cenną nagrodę, która poprawi los zwierząt" (niestety, w materiałach dla prasy, nie sprecyzowano, co to dokładnie będzie").

Materiały prasowe TVN (na górze), materiały prasowe TVP2Materiały prasowe TVN (na górze), materiały prasowe TVP2/Fot. Plotek.pl

Na koniec konferencji aktor Paweł Domagała zaśpiewał piosenkę "Opowiem Ci o mnie". Miły i przyjemny występ, aczkolwiek nie wiem, co sądzić o wyborze samego utworu. Czy ma on stanowić wiosenne przesłanie TVP2? Czy... No właśnie co? Na zakończenie prezentacji oferty programowej goście usłyszeli bowiem takie słowa:

Mimo mych wad/I mimo mych kłamstw/ Musisz wierzyć we mnie/Gdy wszystko jest złe/I wszystko na nie Proszę kochaj mnie - śpiewał Domagała.

Więcej czy mniej?

Wiosna w TVP2 szykuje się znacznie spokojniej. Podczas gdy TVN chwali się "tłustą" ofertą, TVP2 - choć nie mówi tego głośno - raczej skromną.

Widać to także w takich drobiazgach, jak materiały prasowe (dwa pliki kartek nie włożone nawet w żadną teczkę, bez wersji elektronicznej, co do tej pory było normą), aż wreszcie w nastawionej na rodzinne formaty, zachowawczej do bólu ramówce. TVP2 zrezygnowało ze swojego najgłośniejszego show "The Voice of Poland", a jedynym nowym programem rozrywkowym będzie reality show o adopcji psów ze schroniska.

Jaka jest strategia TVP2? Ciężko powiedzieć. Patrząc na agresywną ofertę TVN, czy głośno zapowiadaną, choć jeszcze nie ogłoszoną, Polsatu, ciężko doszukać się jakiejkolwiek. Chyba że do TVP2 ma wracać zmęczony krzykliwymi (i przerywanymi reklamami) programami widz. No właśnie, tylko czy wróci?

Zuzanna Iwińska

Więcej o:
Komentarze (29)
Znika "Voice", a pojawi się show o... adopcji psów przez gwiazdy. W jury Wardęga! A sama impreza? Ciasno i blado. Kammel ratował sytuacje
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • ingeborg

  Oceniono 250 razy 238

  Artykuł o tym, że jedne media innym mediom nie zamówiły kateringu i innych wodotrysków. Boże, co mnie to obchodzi jak pracujecie. Chcecie pisać o ramówce to piszcie o ramówce a nie, że program wylozono bez teczki i ze trzeba było się przepychać obok bufetu. Ja całemu światu nie mędzę że mi się w pracy zepsuła kopiarka albo że pan kanapka nie przyjechał i trzeba było zasuwać po prowiant do Zabki. Dżizas.

 • iggy

  Oceniono 162 razy 140

  Przypatrzcie się uważnie. Na to idzie Wasz abonament, jeśli jakimś cudem jeszcze płacicie.

 • krk07

  Oceniono 93 razy 69

  A gniot KLAN nadal będzie emitowany?

 • braddock

  Oceniono 75 razy 65

  "Podczas gdy TVN chwali się "tłustą" ofertą, TVP - choć nie mówi tego głośno - raczej skromną."

  O PRZEPRASZAM. Wypłaty dla prezesików i tych pajaców zwanych "gwiazdami" skromne nie będą. Cały czas trwają prace nad sposobem zmuszenia ludzi do płacenia abonamentu.

 • atr8

  Oceniono 78 razy 48

  Z seriali zostać może tylko "O mnie się nie martw", od biedy "Na dobre i na złe". Pozostałe przekroczyły już dawno dopuszczalny poziom głupoty. A kabaretami rzygam. Powtórki sprzed kilku lat różnych dni, nocy, festiwali i jubileuszy, ile razy można? Po odejściu "Lima" oglądanie, to strata czasu /podobnie jak w przypadku 80% reszty programów telewizji, za przeproszeniem, publicznej/.

 • viehoo59

  Oceniono 43 razy 41

  a to wszystko dzięki mobilizacji społeczeństwa w niepłaceniu alimentów tzn. chciałem powiedzieć abonamentu....

 • princess_leya

  Oceniono 74 razy 38

  Likwidacja VOP to strzał w stopę. Adopcję zwierzaków można zawrzeć w jednym reportażu, po co rozwlekać ją na odcinki??? VOP był jednym z fajniejszych formatów talent show, ze względu na ocenianie kandydatów "w ciemno", przy odwróconych fotelach, gdzie liczy się tylko głos. Zostały przygłupie serialne, powtórki i g*wniane show o adopcji psów.

 • aron_dwa

  Oceniono 43 razy 33

  Krzysztof Majchrzak, najwspanialszy, znakomity aktor - potrafi bez rozgłosu, bez świateł reflektorów przygarnąć psa i mieć go za największą wartość! A tutaj widzę trochę cyrk się robi.
  A tak na marginesie drodzy redaktorzy! Jeśli już piszecie po łacinie, to nie róbcie błędów"...suma summarum..." Summa summarum !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX